Możliwość komentowania Z jakich powodów wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej było dobrą decyzją? została wyłączona

Najbardziej znaczące przyczyny aktualnego kryzysu gospodarczego
Świat jest w tym momencie w ogromnym kryzysie ekonomicznym. Chociaż trudno porównywać obecną sytuację do tej, która miała miejsce przed II wojną światową, to jednak problem jest wielki. Jakie są zatem najbardziej znaczące przyczyny tak dużego kryzysu gospodarczego? Naturalnie kryzysy nie są nowym zjawiskiem, ale dosłownie wszystko ma swoją przyczynę. A więc zasadniczo źródło obecnego kryzysu mieści się w USA. W końcu to we właśnie tym kraju banki operowały ogromnymi pieniędzmi, bez większej kontroli rządowych instytucji. Banki w istocie nie są zwykłymi firmami, więc muszą być mocno kontrolowane – tak naprawdę tego zabrakło.
Tak naprawdę liberalizacja sektora bankowego rozpoczęła się za prezydentury Reagana – zapewne najwybitniejszego prezydenta USA. Krok po kroku wielkie banki miały coraz większą swobodę, mogły udzielać kredytów tym osobom, które faktycznie nie powinny być wpuszczone do banku. Później Clinton wprowadził taką ustawę, która spowodowała, że typowe banki dostały nieograniczoną możliwość działania. Czyli tradycyjne banki połączyły się z bankami komercyjnymi – to nieodpowiednie połączenie, ponieważ banki powinny być pewne. Czy banki szwajcarskie byłyby tak powszechnie szanowane, gdyby nie miały awersji do ryzyka? Oczywiście szkodliwa polityka władz USA to nie wszystko. Najważniejsza jest najzwyczajniej typowa ludzka chciwość.

Szczegóły na stronie: https://www.refmat.org.pl/

Comments are closed.